Uşak İli Hakkında
Ana Sayfa / Tanıtım / Uşak İli Hakkında
4 Temmuz 2020, Cumartesi
Uşak İli Hakkında Uşak Üniversitesi Yerleşkesi

Uşak tarihi kaynaklarda M.Ö.4000'lere uzanan bir geçmişe sahiptir. Geçmişte Hititlerden Frigyalılara kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Uşak, tarihte farklı isimlerle anılmıştır. Kentin bilinen en eski adı Temenothyria'dır. Kent bu adı Heraklilerden Aristomakhos'un oğlu Temenos'tan almıştır. Temenothyria, Flavuslardan sonra Flaviopolis adını almıştır. Birçok uygarlıktan farklı etkiler alan Uşak, Türklerin Anadolu'ya gelişinin ardından Türk-İslam Kültürünün etkilerini taşımaya başlar. Türklerle birlikte adı Uşşak olan şehir, Evliya Çelebinin ünlü Seyahatnamesinde adından dolayı 'Âşıklar diyarı' olarak yorumlamıştır.

Tarihi öneme sahip ve “İlkler şehri” olarak bilinen Uşak ili Batı Ege, Orta Anadolu ve Akdenizi birbirine bağlayan bir Ege ilimizdir. Konumu itibariyle bir kavşak noktasında olan Uşak, Ege Bölgesinin Batı Anadolu'yu Orta Anadolu'ya bağlayan İç Ege Bölümünde yer almaktadır. Uşak, Afyon, Denizli, İzmir gibi Büyükşehirlere yakınlığının yanında, Zafer Havaalanı’na yakın olması, karayolu ile kolay seyahat imkânları Uşak'ı cazip kılmaktadır. Uşak, İzmir'e 211 km, Ankara'ya 368 km, Antalya’ya 295 km ve İstanbul'a 499 km uzaklıktadır.

2012’de temelleri atılan Ankara- Uşak- İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesinin 2019 yılında Ankara-Uşak etabı ve 2020 yılında da Uşak - İzmir etabı tamamlanacak olup;

Uşak-Ankara arası 2 saat, Uşak-İzmir arası 1,5 saate düşecektir.